Zasady na torze kartingowym – flagi i sygnały

Gdy chcemy skorzystać z jazdy na torze kartingowym, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że obowiązują na nim konkretne zasady. Gdy będziemy ich przestrzegać, jazda będzie płynna i bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu.

uwaga

Chociaż do jazdy gokartami nie potrzebujemy żadnych specjalnych uprawnień oraz umiejętności, to jednak wcale nie oznacza to, że nie obowiązują nas konkretne zasady. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, wyścigi zostaną przerwane i zostaniemy wyproszeni z toru.

Podstawowe zasady na torze kartingowym
Zanim wejdziemy na tor, otrzymamy dokładne informacje od pracowników obsługi na temat tego, jak powinniśmy się zachowywać.

Podczas jazdy zabronione jest między innymi wysiadanie z gokarta podczas jazdy na torze oraz wystawianie nóg czy rąk poza ramę pojazdy. Gokart możemy opuścić tylko wtedy, gdy otrzymamy na to pozwolenie od obsługi toru. Oczywiście, podczas jazdy nie powinniśmy też doprowadzać do zderzeń z innymi użytkownikami i pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów.

Do jazdy przystępujemy tylko wtedy, gdy otrzymamy odpowiedni sygnał od pracownika obsługi toru kartingowego. Także na jego sygnał musimy zwolnić lub zatrzymać się.

Na torze kartingowym stosuje się flagi w czterech wzorach:

  • szachownica – może sygnalizować start i zakończenie wyścigu albo last lap, czyli ostatnie okrążenie, po którym uczestnicy zjeżdżają do boksów
  • żółta flaga ostrzegawcza – informuje o zdarzeniu, przykładowo o wypadku, gdy flaga ta jest podniesiona, powinniśmy zwolnić i nie wyprzedzać innych zawodników
  • flaga niebieska – oznacza, że jesteśmy dublowani przez szybszego zawodnika i mamy pozwolić mu na wyprzedzenie nas
  • flaga czerwona – sygnalizuje zatrzymanie wyścigu

Ponadto na torach kartingowych stosowane jest oświetlenie – zielone i czerwone światła, które umieszczane są przy wyjeździe z boksów na gokarty. Kierowcy również muszą pamiętać o tym, aby stosować się do tych oznaczeń.

Dokładne informacje dotyczące poruszania się po torze kartingowym znajdziemy w jego regulaminie.